מתי מותר ומתי אסור להתחתן ?

באולם האירועים AMORE, אולם מפואר ומפנק עם סטייל אורבני מוקפד במיקום מנצח בפתח תקווה, עורכים אירועים לאורך כל השנה. ובכל זאת, עפ"י היהדות ישנם ימים מומלצים לחתונה ומהצד השני – ימים בהם אסור להתחתן בטקס דתי. כדי לעשות לכם סדר, ריכזנו את הימים המומלצים והאסורים לחתונה.

ימים ותאריכים מומלצים לחתונה לפי היהדות

 • ימי שלישי: ביהדות, יום שלישי נחשב יום טוב, כפי שמוזכר בסיפור בריאת העולם וכפי שציינו חז"ל – יום שלישי פעמיים כי טוב, לכן מקובל להחשיב את יום שלישי כיום מומלץ לחתונה. 
 • ראש חודש: חתונה בראש חודש עברי נחשבת חתונה הנערכת ביום איכותי וחיובי וכסגולה להתחלה טובה של החיים המשותפים של הזוג הנשוי.
 • יום ט"ו בחודש: לא רק ט"ו באב, "יום האהבה היהודי", הוא יום טוב להתחתן בו. למעשה מקובל להתייחס לכל יום ט"ו בחודשים העבריים (המותרים לחיתון כמובן) כימים מצוינים לחתונה. אלו ימים בהם הירח מלא, כך שגם התפאורה הטבעית ביום החתונה שלכם – תהיה מושלמת.
 • י"א בתשרי: ביהדות החסידית, יום י"א בחודש תשרי נקרא "בשם השם" והוא נחשב יום בעל סגולות איכותיות לחתונה. 
 • חודש כסלו וימי חג החנוכה: יש כאלו אשר אומרים כי חתונה הנערכת בימי חודש כסלו (בו נחגג חנוכה) או בימי חג החנוכה עצמם, היא חתונה הנערכת במועד טוב וחיובי, זמן טוב להתחלה חדשה של חיים משותפים עם אור ושמחה.
 • ט"ו בשבט: חתונה ביום המסמל התחדשות והתחלות חדשות של הטבע נחשבת חתונה בתאריך איכותי ובעל משמעות סמלית חיובית.

בנוסף מועדים וימים אחרים בהם נחשב טוב להתחתן לפי היהדות או זרמים ביהדות כוללים למשל את חודש אלול, שושן פורים, ט"ו באב, י"א-י"ג בתשרי.

חתונה בפתח תקווה

ימים וזמנים בהם אסור להתחתן לפי היהדות

 • ערבי חג: ערבי חג ביהדות דומים לערב שבת, ולכן זה אך הגיוני שיהיה אסור להתחתן במועדים אלו. הכוונה כאן היא לערבי החג של החגים המרכזיים: ערב ראש השנה, ערב יום כיפור, ערב סוכות, ערב פסח וערב שבועות. 
 • חול המועד: היהדות קובעת כי אסור לערב שמחה בשמחה, לכן במהלך ימי חול המועד אסור להתחתן, הכוונה היא כמובן לימי חול המועד סוכות וחול המועד פסח.
 • ימי צום ותענית אסתר: אסור להתחתן גם בימי צום ובתענית אסתר, מסיבות מובנות כי אלו הרי ימים דתיים בעלי משמעות של ציון אבל או אירוע קשה אחר. בימים אלו מותר להתחתן אחרי יציאת הצום, אך זה כמובן לא מומלץ ורצוי פשוט לוותר כליל על הימים הללו. 
 • ימי ספירת העומר: נהוג ליישם מנהגי אבלות במהלך ימי ספירת העומר, לזכר מותם של תלמידי רבי עקיבא. הכוונה היא לימים שבין פסח לשבועות, בהם מסורתית לא נערכות חתונות ברוב התאריכים למעט מקרים מסוימים וגם בהתאם למנהגי העדות השונות.

*ההבדל העיקרי לגבי איסור חיתון בספירת העומר הוא בין אשכנזים לספרדים, כאשר לאשכנזים מותר להתחתן מערב ל"ג בעומר ואילו לספרדים אסור. ספרדים יכולים להתחתן או אחרי ל"ג בעומר או רק אחרי שבועות למחמירים. 

 • בין המצרים / שלושת השבועות ותשעת הימים: בימים שבין י"ז בתמוז ועד ט' באב (שלושת השבועות) ומ-א' באב ועד ט' באב (תשעת הימים), אסור להתחתן מכיוון שאלו נחשבים ימי אבל דתיים לזכר חורבן ירושלים ובית המקדש, תקופה המוכרת גם בשם "בין המצרים". 

*נציין כי לפי מנהג יהדות ספרד, בין י"ז תמוז ל-א' באב מותר להתחתן, כך שיתכן ותוכלו להתחתן בימים אלו אם אתם נוהגים עפ"י הספרדים או אם הרב שלכם ספרדי ומחתן במהלך ימים אלו. 

בנוסף לתאריכים ולימים האסורים בחיתון לפי היהדות, יש עוד ימים וזמנים שאינם מומלצים לחתונה, למרות שאינם אסורים רשמית. אלו כוללים למשל: את עשרת הימים שבין ראש השנה ליום כיפור, מוצאי שבת, ערב החג וחג פורים עצמו. 

זמנים בהם לא מומלץ לקבוע חתונה – בלי קשר לדת

גם בלי קשר להגדרות רשמיות של היהדות או למנהגים דתיים מסוימים, יש זמנים בהם לא מומלץ לקבוע חתונה. אלו זמנים בהם החתונה שלכם יכולה להתנגש עם אירוע חשוב אחר או עם תאריך מסוים, כך שחלק מהאורחים יבחרו לא להגיע או שפשוט לא יהיו "לגמרי איתכם" ביום המרגש של חגיגת האהבה שלכם. כמה דוגמאות מרכזיות הן:

 • גמר ליגת האלופות: אחד מאירועי הספורט החשובים בכל שנה וצפיית חובה לחובבי כדורגל. נערך לרוב בסוף מאי או תחילת יוני. 
 • גמר אירוויזיון: תחרות השירים האירופית פופולארית בקרב אנשים רבים מאוד ומומלץ לא לקבוע חתונה באותו הערב, אלא אם אתם מעריצים מושבעים ואז אתם יכולים דווקא לארגן חתונת קונספט אירוויזיון.
 • ימי זיכרון: מן הסתם מאוד לא מומלץ לקבוע חתונה בים הזיכרון לשואה ולגבורה או ביום הזיכרון לחללי צה"ל. 
 • אולימפיאדה / מונדיאל: אירועי ספורט ענקיים ומאוד פופולאריים, מתקיימים אחת ל-4 שנים ומושכים המוני צופים מושבעים. אם אתם לא רוצים אורחים שיבטלו או יבלו את כל החתונה מול מסך הסמארטפון, אל תקבעו לאותו זמן או לפחות לא לזמנים של משחק או תחרות חשובים.
 • הופעות גדולות: אל תקבעו חתונה בערב של הופעה גדולה, בעיקר הופעות של אמנים בינלאומיים המגיעים לארץ להופעה אחת.

מקווים שהרשימה שלנו לגבי מתי מותר ומתי אסור להתחתן עזרה לכם לבחור את התאריך המושלם לחתונה המהממת שלכם. זכרו שבאולם האירועים בפתח תקווה- AMORE מקיימים אירועים לכל אורך השנה, בהתאמה אישית מלאה להעדפות ולצרכים שלכם ועם רמת בוטיק בעיצוב, בקולינריה, במערכות הטכנולוגיות, בשירות ובכל אלמנט בדרך לחתונה בלתי נשכחת.

נשמח לתת לך עוד פרטים!

תשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה

דילוג לתוכן